Bugünkü ekonomik şartlarda yüksek döviz kuru yada yüksek mevduat faizi getirisi ile kazancını artıran yatırımcı acaba yatırımlarını neden gayrimenkul piyasasında değerlendirmiyor ? Bugün size bu  durumun getirisi  yeterli gelebilir, sizi tatmin edebilir. Fakat unutmamak gerekir ki  fiyatı artan  tüm emtiyalar gibi ,gayrimenkul değeri de  artmaktadır. Ayrıca ekonomiye direkt olarak kanalize etmediğiniz mevduatınızın, getirisi sizi her ne kadar tatmin etse de parasal değeri maalesef  erimektedir. İşte riski tanımlayamadığımız nokta yani kaçırdığımız nokta burası. ENTEPE olarak bu tezimizi açıklamak isteriz.

Konumuz gereği ,inşaat sektöründeki maliyet artışları yüksek kur ve faiz döngüsüyle ilişkilendirilmekte ve gayrimenkul piyasasını daraltmaktadır. Bu durumda gayrimenkul fiyatları , kira fiyatları suni bir şekilde  artarken borçlanmalarda artan bir trend göstermektedir. Paranın alım gücü azalmakta  ve dolayısıyla maalesef ekonomi genel anlamda daralmaktadır.

Bu durumu bir örnek vererek anlatmak isteriz; Bugünkü kur ve faiz dalgalanmaları, inşaatı mevcutta devam eden bir binanın maliyet değerini ,satış değerini, kiralama değerini yukarı seyirde etkileyecektir. Oysa parasını nakitte değerleyen yatırımcı bu binayı satın alabilecek durumda olmasına rağmen ve bu binanın kira getirisine göre yatırımın i 12/15 senede amortismanı olduğunu bilmesine rağmen ,getirisi daha fazla olan fakat riski daha büyük olan dövizde kalmayı yada parasını bankaya faize yatırmayı tercih etmektedir. Daha fazla ve riskli kazanç yerine neden riski sıfıra indirerek öz kaynağınızı eritmeden ve ekonomiyi daraltmadan bir yatırım modeli tercih etmiyoruz ki ?

Burada ekonomiyi daraltmak söyleminden kastımız; yatırıma konu olan mevduatın bankalar kanalıyla yatırımcısına tatminkar bir kar sağlarken ,fiyatı yükselen konutu satın alma gereksinimindeki 3.kişileri daha fazla borçlandırmaktadır. Aslında satın alma gücünün azalması ile söz konusu konut daha pahalıya satılmaktadır .3.kişiler daha fazla borç yüküne rağmen, uzun dönemde öz varlıklarını artıracak minimum risk ile satın alma yaparken hem ana mevduatı erimemekte hem de her geçen gün borcunu ödediği konutun değeri de artmaktadır. Ayrıca inşaat sektörüne kanalize ettiği yatırımıyla ekonomiyi rahatlatmakta paranın piyasada dönmesini sağlamaktadır. İşte anlatmak istediğimiz önemli konu budur.

Bu yazımızda amacımız yatırımlarını likitte tutan yatırımcılarımızı kötülemek kesinlikle değildir. Anlatmak istediğimiz sadece yatırımların daha sağlam daha risksiz bir şekilde değerlendirilmesine vurgu yapmaktır.

Sonuç olarak gayrimenkul almak için hiç çekinmeyin. Alan her zaman kazanacaktır. Entepe Gayrimenkul size bu konuda destek olmayı hedefleyen genç dinamik bir gayrimenkul firmasıdır.

 

DAVUT CAN TAVUKÇUOĞLU
ENTEPE GAYRİMENKUL.

WhatsApp icon
Whatsapp
Phone icon
Çağrı Merkezi